Crònica dels dos dies del Berguedà

img-20161025-wa00001 20161022_1857231 20161022_1852431 20161022_1851471 20161022_1848121 20161022_1847201 20161022_1846331

El món de l’orientació és divertit, intens, variat, apassionant, meravellòs, inteligent, dur, difícil….. i molt més!!! Però tot això estava resumit aquest passat cap de setmana en les tres curses fantàstiques dels Dos dies del Berguedà, corresponents al Campionat de Catalunya d’esprint i puntuant per la Copa Catalana d’orientació.

Al Berguedà hi ha petroli…. això ja ho sabíem, però també hi han terrenys fantàstics d’orientació en llocs que sorprenen i on mai ningú ho hagués dit.

Gironella i Cal Rosal van ser les dues localitats que van acollir l’esdeveniment, mooolt ben organitza pel Club Esportiu Orientaciò Berguedà ( C.O.B pels amics),
i on tothom s’hi va trobar com a casa.

Dissabte a Gironella, el plat fort, Campionat de Catalunya d’Esprint, amb dues curses: la primera classificatòria (només els deu primers de cada categoría), i la segona decisiva, el primer s’enduia el campionat. (Cal aclarir que totes a excepció de les categoríes 21B i 21A, que al no estar considerades categoríes oficials no opten a Campió/a de Catalunya, però sí que compten per la Copa Catalana…. coses que crec que s’hauríen de corregir… però aquest és un altre debat i el deixarem per un altre dia).

En un mapa perfecte a escala 1/4000 tots els orientadors/es van sortit esperitats a la recerca de les fites que els hi donaríen la classificació per la final.
Un terreny molt “guapo” per córrer i amb molt elements interessants. Una cursa moolt ràpida , poc tècnica i moolt divertida.

A la tarda… cursa final, on tothom s’ho va deixar tot per intentar assolir el campionat.
En aquest cas una cursa igualment ràpida que la del matí però un xic més tècnica, amb molts més elements rocosos i amb més posibilitat de triar traçada.
Un esprint perfecte!!!

Diumenge a Cal Rosal cursa de mitja distància a l’est del riu Llobregat. Un mapa a escala 1/7500 que, a primera vista, semblava molt atapeït, però que un cop començada la cursa es tornava totalment transparent ensenyant-te tots els racons , vaguades, roques i tallats i amb un ritme de cursa molt més ràpid del que en un principi semblava. Realment un traçat per esprinters de mitja distància.

En resum, un cap de setmana genial moooolt a prop de casa i disfrutant de tres curses molt complertes. A més a més la pluja es va mantenir al marge i, malgrat que no va lluïr en cap moment el sol, la climatología va ser perfecte per córrer.
Ah!!! i al final de la cursa de diumenge , res millor que visitar les paradetes de formatges, coques, bolets, làctics de tot tipus i una més que enriquidora mini-exposició de bolets a Cal Rosal.

Aquest cap de setmana 45 orientadors/es del Vic s’han divertit d’allò més, aconseguint uns resultats magnífics i fins i tot cinc d’ells s’han coronat com a Campions de Catalunya d’esprint!!!!

[FINAL. Campionat de Catalunya Esprint]

1a. Lídia Grau (D12)
1a. Melibea Quintana (D35)
1r. Bernat Selva (H10)
1r. Andreu Grau (H14)
1r. Nil Armengol (H21A)

2n. Oleguer Comerma (H12)
2n. Jordi Arumí (H40)

3a. Cristina Bertran (DE)
3r. Juli Serrat (H40)

4a. Míriam Grau (D10)
4a. Anna Aguilar (D21A)
4t. Martí Nogué (H18)
4t. Miquel Marimon (H35)

5è. Jordi Moragas (H14)
5a. Clara Pañella (D45)

[CLASSIFICATÒRIA. Campionat de Catalunya Esprint]

1r. Bernat Selva (H10)
1r. Oleguer Comerma (H12)
1r. Juli Serrat (H40)

2a. Míriam Grau (D10)
2a. Lídia Grau (D12)
2n. Ferran Carbonell (H21A)
2n. Vicenç Clarena (H35)

3a. Cristina Bertran (DE)
3a. Virgínia Güell (D35)
3r. Jordi Moragas (H14)
3r. Martí Nogué (H18)

4a. Adela Illamola (D35)
4a. Clara Pañella (D45)
4t. Aniol Bisquert (H18)

5è. Andreu Grau (H14)
5è. Pau Coll (H18)

[MITJA DISTÀNCIA. Copa Catalana]

1a. Arlet Sales (D10)
1a. Anna Aguilar (D21A)
1r. Oleguer Comerma (H12)
1r. Andreu Grau (H14)
1r. Miquel Marimon (H35)

2a. Lídia Grau (D12)
2n. Bernat Selva (H12)
2n. Aniol Bisquert (H18)
2n. Gerard Comerma (INI-N)

3a. Melibea Quintana (D35)
3r. Marc Serra (H16)
3r. Jordi Ordeig (H35)

4a. Airina Sales (D10)
4t. Jordi Moragas (H14)
4t. Martí Nogué (H18)
4t. Nil Armengol (H21A)
4t. Juli Serrat (H40)

5a. Laura Rami (DE)
5a. Virgínia Güell (D35)
5a. Clara Pañella (D45)
5è. Albert Serra (H14)
5è. Pau Coll (H18)
5è. David Rodríguez (HE)
5è. Jan Esquerra (H40)

[DOS DIES DEL BERGUEDÀ]

1a. Lídia Grau (D12)
1r. Bernat Selva (H12)

2a. Melibea Quintana (D35)
2n. Oleguer Comerma (H12)
2n. Andreu Grau (H14)
2n. Pau Coll (H18)
2n. Nil Armengol (H21A)
2n. Juli Serrat (H40)

3a. Míriam Grau (D10)
3a. Anna Aguilar (D21A)
3r. Martí Nogué (H18)
3r. Miquel Marimon (H35)

4a. Clara Pañella (D45)
4t. Jordi Moragas (H14)
4t. Jordi Arumí (H40)

5a. Virgínia Güell (D35)
5è. Jan Esquerra (H40)