Crònica del Dos dies de Requesens

20160501_134622[1] 20160501_134316[1] 20160501_133827[1] 20160501_133608[1] 20160501_133247[1]

 

 

 

Tot un exèrcit d’orientadors i orientadores es van desplaçar aquest passat cap de setmana fins als peus de l’inexpugnable Castell de Requesens on, pacientment, s’instalaren al peu de les monumentals muralles…. els estandards de cada exèrcit onejant al vent… tots/es vestits amb els colors de la seva bandera…. esperant el moment oportú…. que va arribar a la tarda, quan els espies dels Aligots, van aconseguir un mapa amb tots els detalls de l’interior i l’exterior del Castell…era l’hora assenyalada per la conquesta de tant admirable fortalesa….. Requesens havia caigut!!!

Un cap de setmana molt complert el que van oferir el Aligots de Girona a tota una bona colla d’orientadors/es en el cor de la Serra de l’Albera, als peus del seu cim més alt: el Puigneulòs, en uns terrenys molt diferents als que estem acostumats els orientadors/es catalans/es. Agraïr moltíssim el gran esforç i magnífic treball que durant els dos dies van desenvolupar els Aligots, doncs a més a més de les tasques habituals d’organització van haver de lluïtar contra aquesta força descomunal de la natura Empordanesa que és la Tramuntana…. que no va deixar de bufar fortíssima tot el cap de setmana.

Dissabte al matí es disputava la cursa de Mitja distància, en una zona amb molts elements rocosos i, en general, amb poca visibilitat. Uns terrenys molt divertits, on els elements es multiplicaven en viu i es dividíen en el mapa. Calía doncs màxima concentració i saber distingir els elements més importants recolzant-se tant com fos possible en les corbes de nivell.

A la tarda hi havia un divertidíssim esprint que combinava bosc i l’interior del Castell, amb un molt interesant doble canvi de mapa (Bosc a1/5000 , Castell 1/1000 i finalment bosc a 1/5000). És molt d’agraïr un divertimento com aquest!!

Diumenge al matí la Tramuntana (que durant la nit havia bufat amb moltissima força), va voler acompanyar als orientadors/es durant la cursa de Llarga distància, que a més a més era Campionat de Catalunya de la modalitat.
Els terrenys eren una mica més bruts que en el dia anterior i, a excepció d’alguns corriols i pistes, el ritme de cursa era més lent.

El valent exèrcit de la Secció d’Orientació de l’UE Vic estava format per més de 50 orientadors/es i van col·laborar de valent i d’una manera molt significativa en l’assalt al Castell, aquests són alguns dels resultats de les batalles:
[row]
[one_half]

— Dos Dies de Requesens:

1a. – Arlet Sales (D10)
1r. – Andreu Grau (H14)
1r. – Miquel Marimon (H35)
2a. – Ingrid Padrós (D35)
2n. – Aniol Bisquert (H18)
2n. – Jordi Arumí (H40)
3a. – Míriam Grau (D10)
3a. – Adela Illamola (D35)
3a. – Clara Pañella (D45)
3r. – Jordi Moragas (H14)
3r. – Pau Coll (H18)
4a. – Núria Olivé (INI-A)
4a. – Melibea Quintana (D35)
4t. – Martí Nogué (H18)
4t. – Ferran Carbonell (H21A)
4t. – Juli Serrat (H40)
4t. – Josep Bruguera (H50)
5a. – Lídia Grau (D12)
5è. – Jordi Bruguera (H35)
[/one_half]
[one_half]

— Mitja Distància – Copa Catalana:

1r. – Bernat Selva (H10)
1r. – Andreu Grau (H14)
1r. – Aniol Bisquert (H18)
1r. – Jordi Arumí (H40)
2n. – Miquel Marimon (H35)
3a. – Arlet Sales (D10)
3a. – Lídia Grau (D12)
3a. – Ingrid Padrós (D35)
3a. – Clara Pañella (D45)
3r. – Jordi Moragas (H14)
3r. – Pau Coll (H18)
4a. – Míriam Grau (D10)
4t. – Pol Nogué (H12)
4t. – Martí Nogué (H18)
4t. Josep Bruguera (H50)
5a. – Cristina Bertran (D21E)
5a. – Alba Serrat (D35)
5è. – Jordi Bruguera (H35)
[/one_half]
[/row]
 
[row]
[one_half]

— Campionat de Catalunya de Llarga Distància – Copa Catalana:

1a. – Arlet Sales (D10)
1a. – Melibea Quintana (D35)
1r. – Andreu Grau (H14)
1r. – Miquel Marimon (H35)
2a. – Anna Aguilar (D21A)
2a. – Adela Illamola (D35)
2n. – Martí Nogué (H18)
2n. – Juli Serrat (H40)
3a. – Míriam Grau (D10)
3a. – Clara Pañella (D45)
3r. – Oleguer Comerma (H12)
3r. – Pau Coll (H18)
4a. – Ingrid Padrós (D35)
4t. – Jordi Moragas (H14)
4t. – Marc Serra (H16)
4t. – Aniol Bisquert (H18)
4t. – Ferran Carbonell (H21A)
4t. – Jan Esquerrà (H40)
5a. – Núria Olivé (INI-A)
5a. – Virgínia Güell (D35)
5è. – Josep Bruguera (H50)
[/one_half]
 
[one_half]

— Sprint:

1a. – Lídia Grau (C3-D)
2n. – Jordi Armengol (C2-H)
3r. – David Rodríguez (C1-H)
3r. – Jordi Moragas (C2-H)

 
Impressionant!!!! Sembla la llista de la loteria de Nadal!!!
[/one_half]
[/row]